Sarkisyan’dan Erdoğan’a davet: “24 Nisan 2015’ta Yerevan’a gelin”


 


Başbakan Erdoğan’ın tüm Osmanlı toplumu ile birlikte 1915’te öldürülen Ermenilere başsağlığı dilediği
“1915 taziyesi” olarak nitelendirilen metinin ardından bir ay geçti.

Erdoğan’ın yazılı sözlerine ve sonrasında bakanlardan gelen açıklamalara birçok sivil toplum örgütü ve diasporadan yanıt gelmişti ancak Ermenistan, 24 Nisan anmalarını gölgelememek için bu yıl siyaset yapmadı ve Erdoğan’ın gündem yaratma çabasına katılmadı.

 

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ülkenin başkenti Yerevan’da Karen Demirciyan Kompleksi’nde düzenlenen ve 2015’te dünyada nasıl bir etkinlik takvimi izleneceğinin tartışıldığı “100. yılında soykırım” sempozyumunda Erdoğan’ın “1915 taziyesi”ne yanıt verdi.

 

Sarkisyan aslında yanıt vermenin de ötesinde 2015 öncesinde işi Erdoğan’dan bir adım daha öteye götürdü ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nı (önümüzdeki seçimlerde kim olursa) 24 Nisan 2015’te Ermeni Soykırımının çarpıcı gerçekleriyle yüzleşmesi için Ermenistan’a davet ediyorum” dedi.

 

Sarkisyan Ermenistan’da tartışmalı geçen son başkanlık seçimlerinin ardından riskli adımlar atıyor.

Seçim döneminde Ermenistan’da birçok muhalif aday çıkmış ancak Rusya’nın desteğini alan eski başkan Serj Sarkisyan eleştirilere ve şaibeli seçimlere rağmen galibiyetini ilan etmişti.

 

O zaman da yine T24’teki değerlendirmemde demiştim ki Sarkisyan da artık Erdoğan gibi, Obama gibi ustalık döneminde. Artık riskli adımlar atmaktan çekinmiyor.

İşte bunun en güzel kanıtı Yerevan’daki bu toplantıda Ermenistan Cumhurbaşkanı’nın yaptığı konuşmadır.

Türkiye Ermenistan ilişkilerinde her adımı doğru attığını düşünen bir politikacı Serj Sarkisyan. Protokoller imzalandıktan sonra kaçan tarafın, sınırı açmak için sürekli Azerbaycan’ı sebep gösterenin Türkiye’nin olduğunu düşünürsek ikili ilişkilerde Sarkisyan Türkiye’ye karşı kendini artık daha rahat hissediyor.

 

Türkiye çözümün yollarını gayet iyi farkında, eğer yetkililer girişimlerinde samimilerse yapılması gereken şeylerin başında tek taraflı kapalı sınırın açılması var” diyen Sarkisyan’ı bugüne kadar Ermenistan’da kendi partisi dışında tüm parlamento, Türkiye’ye karşı fazla taviz verdiği ve sert çıkışlar yapmadığı için suçlamakta.

 

Sarkisyan’ın Dünya Ermenileri Partiği ve Ermenilerin ikinci büyük patrikhanesi olan Antilyas Katolikosu’nun da katıldığı toplantıda Erdoğan’ın tarih komisyonu önerisine de yanıt verdi:

 

Resmi Ankara tarih komisyonlarının kurulması yönündeki isteklerini sürdürmekte. İlk olarak söylemem gerekir ki Ermeni arşivleri her zaman bu konuda bilimsel

araştırmalar yapmak isteyenlere açıktı. Materyaller bilimsel kurumlarda tutulmakta ve araştırmacılar tarafından incelenebilmektedir.”

 

Davutoğlu’nun sözlerinde sürekli tekrarladığı ve 2015’te Türkiye’nin bu konudaki uluslararsı politikasını belirleyecek tezlerden biri olan “bizim diasporamız” söylemine ise bakın nasıl yanıt verdi Sarkisyan:

Herhangi bir Ermeni ailesini ziyaret etmek, herhangi bir Ermeni evine girmek Ermeni soykırımı ile gerçekleriyle yüzleşmek için yeterlidir. ”

 

En çarpıcı cümleler ise Türkiye’nin seçilecek olan cumhurbaşkanına:

Eğer Türk yetkililer gerçek ile bu kadar ilgililer ise 24 Nisan’da Ermenistan’ı ziyaret etmeliler. Ondan sonra arşivlerin açılması yönündeki ısrarlarını sürdürebileceklerini sanmıyorum. Bu vesile ile Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nı (önümüzdeki seçimlerde kim olursa) 24 Nisan 2015’te Ermeni Soykırımının çarpıcı gerçekleriyle yüzleşmesi için Ermenistan’a davet ediyorum.”

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s