1in.am muhabiri Arman Papadjanian’ın Halep dini önderliği sözcüsü Jirayr Raisyan ile söyleşisi


Suriye ile ilgili birçok haber dolanıyor. Birçok gazeteci Suriye’ye gidiyor. Halepli Ermenilerin gündemi ve beklentileri, Ermenistan’a göç edip etmemeleri durumu ile ilgili birçok haber yapılıyor…

Bu konuda cevval http://www.1in.am muhabiri Ermenistanlı gazeteci Arman Papadjanian’ın Halep Ermeni Toplumunun dini önderliği sözcülerinden Jirayr Raisyan ile yaptığı röporajı sunuyorum. Bu hafta GAMURÇ’ta röporajı paylaşmıştım çözümünü burada hatırlatalım seyredemeyenler duymayanlar için.

Arman Papadjanian Bugünlerde Suriye’deki saldırıların merekzi halep’te ve biz de halepte birinci elden bilgia lmak için Halepteyiz. Bu ikinci günümüz ve Ermeni merkelerinden en önemlilerinden birindeyiz. Perio Ermeni önderliğinde toplumun sözcüsü Jirayr Raisyan ile görüşüyoruz. Merhabalar

-Merhabalar

Arman Papadjanian Bugün Suriye’deki olayların artık Halep’e ulaşmış olmasıyla ilgili sizin görüşleriniz nelerdir…

– Halep bir Ermeni mahallesi olduğu için bu olayların merkezi olmadı tabi. Bu umutla halep’te yaşananlara eşlik eden muhalifler bir süredir Halep’te bu anlamdabir örgütlenme içerisindeydiler. Kaçışlar oldu. bu son birkaç günde süreç sona doğru gelindi. Ve resmi ordunun kontrolü ele aldığı görülüyor.
Şehrin Kuzey Doğu bölgesi tamamen muhaliflerin elindeydi ancak bugünlerde haberlerde ve yarı resmi kaynaklarda resmi ordunun yönetimine geçtiğini öğreniyoruz.

Arman Papadjanian Yardımlar geliyordu, göçler olduğu söyleniyordu. halen çalışmalar sürüyor mu? Bu olaylardan şehir ve Ermeni toplumu nasıl etkileniyor?
– Çok doğaldır ki şehir etkilenmiştir bu olaylardan. Ve şehir çözülmiş bir görüntü veriyor. Günük ve siyasi yaşam sarsılmış durumda. İşyerleri sarsılmış durumda ki bu kadar kaçışlar oluyor.
Ermeni toplumu bu şehrin bir bölümünün nüfusunu oluşturuyor. Onlar da bu olumsuzluklardan etkileniyorlar. Ancak söylemek gerekir ki Ermeni nüfuslu bölgeler doğrudan bu olaylara maruz kalmadılar. Bazen bu semtlerde de çatışmalar olmuyor değil ancak doüğrudan bir çatışma mümkün değil.

Arman Papadjanian Peki bu olayların Ermeni mahallelerinde doğrudan yaşanmıyor olmasının sebeplerinden biri bölgeve ülkede yaşayan haklarla Eremnilerin iyi komşuluk ilişkileri içerisinde olması olabilir mi?
Hayır. Bunun gibi bir şey yok. Tabi ki iyi ilişkler var. Bu kadar yıldır bu ülkede Araplarla ve Hristiyanlarla ve diğer halklarla ilişkilerimiz çok iyi. bu anlamda bir şey yok. Belki kendi hesapları sıcak gelişmelerin yaşandığı yerleri biraz hristiyanların yaşadığı bölgelerden uzak tutuyordu.
Arman Papadjanian Muhaliflerin de Ermeniler ve ülkedeki diğer azınlık yurttaşlarla ilgili olumlu ya da olumsuz bir tutumu var mı diye öğrenmek istiyorum. Sorum o yüzdendi. Yoksa bu konuda herhangi bir bilgi yok mud emeliyiz?
İncelemeye gerek yok. Biraz önce sizin de dediğiniz gibi. İktidar kelimesini kullandınız. Bu kelimeden benim anladığım dönem dönem değişen iktidar güçleridir.
Eğer büyük felaket sonrası dönemi burada ele alırsak. Araplar ne zaman gönüllerini ve kuçaklarını bize açarken biz burada vatandaş olduk. O günlerde başlangıçta Faysal dönemi vardı sonra Fransızlar ve onun akabinde birçok farklı yönetimler ve güçler ki hepsi de bizimle iyi ilişkiler içinde oldular. Bazen Alevi ve Sunni iktidarlar arasında çatışam yaratılmaya çalışılıyor ama bu iki iktidar gücü de bizimle iyi geçiniyor.
Gerçeklikte baktığımızda bize ülkesini açan ve ekmeğini bizimle bölen Araplar bizim Hristiyan olduğumuzu bilerek bunu yaptı ve Arapların geleneklerinin içerisine bizi yerleştirerek aldı.
Bu Arapların bize bakışını özetliyor. Biz de onlarla bilgimizi birikimimizi paylaştık ve bu ülke için kullandık. bu anlamda da bize şükr ederler. Birçok alanda ülkenin gelişimine en büyük katkıları sağlamışızdır.
Yönetimler bu şekilde yetişen bir ülkeden çıkmıştır. Yönetim değişikliği olduğunda ne olacağı konusundaki tedirginlikler yersizdir.
Eğer yönetici bu toplumdan ise bu konuda herhangi bir kaygım yok. Ancak özellikle yabancı güçler ve özel bir proje ile ülke yönetimine müdahale edilmez ise.

Arman Papadjanian Bugünlerde ülkedeki Ermeni toplumunun ruh hali ve toplumun sosyal yaşantısı ile ilgili bize bilgiler aktarmanızı istiyorum biraz da…

– İlk ana nokta şudur. Suriye Ermenileri toplumu ki Halep bunun içerisidne önemli bir yere sahip. birkaç 10 yıllık bir hikaye değil. Halep Ermenilerinin tarihi dikran Metze kadar gider. ki kendi yaşadığı kent olarak buraya başkent inşa etti. Tarihi bir şehir bir günden diğerine öyle kolay kolay kültürünü yok ettirmez. Halep Ermenileri de tüm imkanları ile bu tarihle bütünleşmiştir. Ancak en beklenmedik şekilde bir dönüm noktası yaratılırsa böyle bir durumdan bajsedebiliriz. Yine de Halep Ermenileri tabi ki bu önemli kentin tarihine bir nokta koymak istemez. uzaklaşmak veya göç etmek çözüm oalrak gündemimizde olmamalıdır.

Arman Papadjanian Mısır ve Irak’taki değişiklikleri de gündememize alarak Burada ermeni toplumlarının yaşadığı sorunları ve deneyimleri göz önüne alarak, nasıl ve neden bu ülkelerde kaybolmaya yüz tutmuş ermeni toplumları gibi Suriye Ermenilerinin kaybolmayacağını gündeme getirebilir miyiz?

– Eksilmeler ve kayıplar olabilir. Halep Ermeniler olmadan düşünülemez. Araplar da bunu istemiyor. Arap dünyası da bu ülkede kendilerinin de dile getirdiği gibi Ermenilerin ülkenin asli unsurlarından biri olduğunu sürekli vurguluyor. Şunu söylüyorlar: “Kendi kimliğinizi,kendi kültürnüzü ve dilinizi bu ülkede koruyorsunuz ancak bu ülkenin asli bir unsuru ve puzzleımızın bir parçasısınız” diyorlar. Ben halen Ermenilerin mağdur duruma düşeceğine inanmıyorum. Keldaniler, rum Katolikler ve müslüman ve Hristiyan toplumlar var bu ülkede. Ancak bu ülkeden hepsini uzaklaştırmak isteyen ve bunu gerçekleştirebilecek bir zihniyetin varlığı çok soyut ürünü geliyor.

Arman Papadjanian bugünlerde sürekli suriye Ermenilerinin Ermenistan’a göç etmek istediği ve vatandaşlık alma taleplerini duyuyoruz. Ve bu vatandaşlık ile başka ülkelere göç etme arzuları ve fikirleri de gündeme geliyor.
-Bazı konuları düzelmemiz gerekiyor bu haberlerde. Ermenistan vatandaşlığı almayı, Suriye’deki olaylarla ilişkilendirmemek gerekiyor sadece. Çünkü Ermenistan bu imkanı sadece Suriye’deki olaylar sebebiyle vermedi. Ne de Suriyeli Ermeniler, Eremnistan pasaportunu ülkedeki olaylar nedeniyle almaz. Ermenistan vatandaşlığı tüm dünyadaki Ermeniler için bir haktır ve her ermeni kimliğini perçinlemek için bunu ister.

Arman Papadjanian Ancak şu anda birden bire bu başvurulardaki artışı göz ardı etmemek gerekiyor.
Tabi. şu an olanlar bu süreci hızlandırmış olabilir. Ancak hiçbir zaman karıştırmamalıyız ki Suriyeli Ermeniler çaresizlik içerisinde Ermenistan vatandaşlığı alma girişiminde değillerdir. Ermeni basın kuruluşları Arapça olarak bazı haberler de yapıyor. Suriyeli Ermeniler Ermenistan Vatandaşlığı almış ülkelerinden göç etmeye hazırlanıyorlar. Bu Araplar içind e bizim için de şaşılacak bir haberdir. Ancak Ermenistan vatandaşlığı almak her Ermeninin hakkıdır.

Arman Papadjanian Suriye Ermenilerinin Suriye İktidarı ile iyi ilişileri olduğunu ve hiçbir zaman çaresiz kalmadığını vurguladınız açıklamalarınızda. Olası iktidar değişikliklerin durumunda Ermeniler arasında da yeni oluşumlarla veya muhalefetle temasların gerçekleşmesi veya halihazırda gerçekleştiği ile ilgili bilgiler var mı? Ermenilerin ileriki iktidarlarda mağdur kalmaması için bu şekilde çalışmalar var mı acaba? Bu ülkedeki siyasal ortamda geniş kanı kazanmış bir fikir çözüm fikir var mı acaba, konuşulan Ermenilerin düşünceleri ülkedeki genel kanı olarak görülmelidir?
Ermeniler nasıl sürekli söyledim, Arap toplumu ile birlikte yaşamış ve o zor dönemimizde bize kapısını açtığı için müteşekkirdir. Ermeniler yaratıcı ve güvenlir vatandaştır. Bu nerden geliyor biliyor musunuz? Arap çevreleri ile ilişkilerim oldukça geniştir. Bu anlamda Arap toplumundan hep şu sözleri işitirim. “Siz bu topluma için çok değerlisiniz. Biz size ne yaptıysak aynı şekilde iyilikle karşılık vermişsinizdir. Buradan şuna getirmek istiyorum sözü, biz taraf tutan bir grup veya topluluk değiliz. Biz bize iyilik yapana iyilikle karşılık veren bir toplumuz. Biz ülkeyi ve kendimzii temsil edebilen iktidarın yanındayız çünkü bu iktidar kendisini ve bizi ülkeyle birlitke temsil edendir. Çünkü onun amacı ülke ve toplumunun geleceğidir.
Öyle ki herhangi bir iktidar değişikliği bile gerçekleşse de, daha önce dediğim gibi daha önceki iktidar değişiklierinde de olduğu gibi ülke ve ülkeyi temsil eden legal iktidarla muhattabız biz. Bu yüzdendir ki suriye vatandaşlarının bize tam bir güvenleri var, ve bilirler ki bu ülkeyi zor durumda bırakacak bir şey yapmayız.

Arman Papadjanian Bugünler Suriye Ermenilerinin Ermenistan’dan beklentileri nelerdir sizce? Ermenistan hergün izliyor Suriye’yi. Ermenistan’ın yapabileceği neler var ilk aşamada Suriyeli Ermeniler için.
Ermeni toplumunun öncelikle kendini güvende hissedebilmesi için birçok adım var. kendi bütünlüğünün korunması ilk sıradadır. Öte kendisini destekleyen bir hükümet ve anavatanın olmasından memnuniyet duyar. Kendi gündemini ülke gündemi yapan bir ülkenin var olması Suriyeli Ermeniler için önemli bir güven kaynağıdır. Sadece bir notkada değildir bağlantı. Buradaki Ermeilerin durumu Ermenistan’ı da kaygılandırır. Araplar’ın bir sözü vardır: “Gönlüm çok ister ancak şartlarım elvermiyor istediğine” diye. Biz ne diasporanın ne de Eremnistan’ın elinden geleni yapcağından eminiz. Ancak Şehrin kendi toplumunun tavrı en önemlisidir.
Ermenistan’dan ne beklenebilir sorusuna ise yanıtı zaten yapılanlarla verebiliriz. Ermenistan vatandaşlığı alabilmek için Ermenistan’a gitmeniz gerekiyordu daha önce, şimdi hükümet suriyeli Ermenilere Ermenistan’a gelmeden Eremnisatn vatandaşlığına başvurabilmek için imkan sağladı. Artık Suriye’deki konsolosluktan bavurunuzu yapabiliyorsunuz.
Zaten bu bizi rahatlatan bir harekettir. Disaproa Bakanı Hranuş Hagopyan bir yıl önce konuştuğumuzda diyordu ki “Her Ermeni en az iki yılda bir memlekete gelemsi gerekir vebağ kurması gerekir.” bu sözlere sitinaden ben de şunu ekleyebilirim. Her Ermeninin ülkeyi ziyaret etmensinin yanı sıra Ermenistan’da bir evinin de olması onun anavatanını turist olarak değil de evine dönmek olarak görmesine katkı sağlayacaktır. Bu bağlarını kuvvetlendirecektir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s