Özür dilemeye çalışan özür


Bir haftadır Başbakan Erdoğan’ın Dersim katliamı ile ilgili dilediği özür konuşuluyor. Başbakan Erdoğan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bu hafta Dersim Katliamı için özür gibi bir özür dilemeye çalıştı.

Başbakan’ın bedelli askerlikle ilgili açıklamaları yaptığı grup toplantısındaki tavrından da anlaşıldığı gibi artık başbakan bu açıklamaları bir şov haline getirmiş durumda. Bedelli askerlik yasa taslağını açıklarken kendisi dakikalar sonra yapacağı konuşmaya atfen “bedelli askerlikle ilgili açıklamayı az sonra” yapacağım diyordu.

Dersim özrü ile ilgili konuşması da adeta bu minvalde ilerledi. “Özür dilenmesini gerektiren bir literatür varsa devlet adına özür diliyorum” diyordu.

Bu cümlenin ardında yatanlar ve sonrasında gazetelerde yazılanlar oldukça ilginçti. Özür denemeyecek nitelikte bir özür diledi Başbakan Erdoğan. Bir yandan da “reddi miras” yapıyordu. Ama hangi miras? 1935-1939 yılları arasında gerçekleşen bir katliam için “reddi miras” ediyordu Başbakan; Dersim’i katledenlerin CHP iktidarı olduğunu söyleyerek, bu ülkede Dersim gibi yaşanan birçok katliamı göz ardı ederek. Halen yaşanan katliamları görmeden.

Bir çok kereler yazdım.
Bu ülke sorunlarını sondan başa doğru çözmeye başlar.
Dolayısı ile Kürt sorunu nasıl şu anda Türkiye’nin ilk maddesi ise en son sırada ve en son çözeceği konu da 1915 Ermeni Soykırımı meselesidir. Dersim katliamını konuşabilene kadar 73 yıl geçti. Çayan Demirel’in belgeselinin Türkiye’de dağıtımına engel olan zihniyet bugün Dersim için özür dilemeye çalışıyor.

İşte; Dersim için gelen bu özür şimdi Ermenilerde 1915 Ermeni Soykırımı için de bir gün Erdoğan tarafından özür dilenebileceğini düşündürmeye başladı.
Birkaç yıldır yurtdışında ve yurtiçindeki tüm konuşmalarda şunu söylüyorum. Türkiye’de toprak altına gömülen tüm gerçekler er yada geç ortaya çıkacaktır. Toprak ana kendine saklanan her şeyi dışarı kusmaya meyilli bizim memlekette.
Ankara’da toprak altından çıkan silah muhtemilatlarını hatırlayın.
Anadolu’nun her yerinde ortaya çıkan toplu mezarları hatırlayın.
İstanbul’da metronun altından fışkıran tarihi hatırlayın.

Örnekler bitmiyor… Bitmez…

Başbakan’ın bu özrünün ardından şunu söylüyorum. Bu ülkede Ermeni Soykırımı ile ilgili de gün gelip özür dilenecektir. Dilenebilmelidir.

Bir yandan Suriye’nin düşünürlerini hapse attığı için suçlayan bu ülkenin hükümet yetkilileri kendi ülkesindeki aydınlarını aynı sebeplerden nasıl tutuklandığını hatırlayacaktır.

Ben tüm bunları düşünürken tam karşı yakadan CHP’den bir acayip yanıt geldi AKP’ye. CHP Dersim katliamının öznesi olduğu gibi bir de su üstüne çıkmaya çalışırcasına Başbakan’ı “Ermeni Diasporası”na benzetti. Bir yandan “Ermeni diasporasızihniyeti ile konuşuyor” dedi. Ardından da garip bir şekilde “Dersim özrü yeterli değildir toprak da vermelisin” diye kükredi.

İyi ama “Dersim toprakları geri verildikten sonra Ermenilere toprakları kim geri verecek?” diye sormadı.

Kılıçdaroğlu’nun derdi üzüm yemek değil bağcı dövmek. Niyet sözden belli.

Dersim için toprak isteyen Kılıçdaroğlu, Ermeni vakıflarının mallarını geri alması için hazırlanan Vakıflar Kanuna karşı anayasa mahkemesi başvurusunu yapmıştı. Dolayısı ile şunu alıyoruz: Kılıçdaroğlu Dersim konusu olunca toprak alıyor ama ermeni vakıflarının mallarını da bu devletin geri vermemesi için anayasaya dava açabiliyor.

Bunu da dile getirirken Ermeni diasporasını bir küfür gibi kullanıp Türkiye Başbakanı’na sesleniyor.

Dersim ilk adımdı. Bu ülkenin daha özür dileyecek çok şeyi var. Kılıçdaroğlu’nun özür listesine ise şimdiden bir hane daha eklendi bile: Şimdi hem Dersimlilerden hem de Ermeni diasporasından özür dilemeli.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s