Deprem Venk köyündeki Varaka Vank Kilisesi’ni de vurdu


Depremin 7. Gününde haber alınamayan ve depremin merkez üssünden uzaktaki köylerden de yaralı ve enkaz haberleri gelmeye başladı.
Merkez’den sadece 15 dakika uzaklıktaki Venk Köyü (Şimdiki adıyla Yedi Kilise veya Yukarı Bakraçlı) de depremde zarar gören mevkiler arasında.
Ermenistan ve diasporadan her yıl kafilelerköye kiliseyi görmeye gelen turistlerin uğrak yeri olan Varaka Vank Kilisesi de 7.2’lik depremde yıkılan yapılar arasında.
Van’daki ikinci günümüzde çevre köylere yaptığımız keşfi gezilerini Venk Köyü ile sürdürüyorum. Venk Köyüne Kilisenin bekçisi Mehmet Çoban köydeki yapıların hepsinin hasarlıolduğunu söylüyor. Yapıların çoğunun dış sıvalarında çatlaklar bulunuyor, ancak evlerin içerisine girdiğinizde yeni briketlerle yapılmış olan duvarların tamamen ayrıldığını görüyorsunuz.
65 haneli köyün nüfusu 500’ün üzerinde. Depremin ardından herkes sokakta kurduğu brandaların içerisinde yaşam mücadelesi veriyor. Evlere sadece gündüzleri battaniye ve diğer eşyaları almak için giriyorlar. Köye hasar tespit için depremin 3. günü gelinmiş. Ardından da her gün saat 12’de köye ekmek ve su yardımı kamyonlarla ulaştırılmaya başlanmış. Hasar Tespit çalışmaları için ikinci kez geleceklerini söyleyen develt yetkilileri depremin 7. gününde halen köye tekrar gelmiş değiller.
Köye Kızılay 15 çadır ve 10 konteynr göndermiş. 500 nüfuslu köyde bu çadır ve konteynerların yeterli olmadığını söylemek mümkün.
Köylülerden Barış oldukça mütevazı bir şekilde dile getiriyor şikayetlerini: “Biz kendi brandalarımızı yaptık. Sadece birkaç battaniye ve elektrikli ısıtıcılarla şu anda hayatımızı sürdürebiliriz gibime geliyor. Ancak uzun vaadede evlerimizi yeniden yapmak için devletin yardımını bekleyeceğiz”
Varaka Vank için uyarmıştık
Köydeki eski bir manastır olan Varaka Vank Kilisesi için yıllardır bölgeye yaptığım ziyaretlerde öne doğru yatık duran kolonun yıkılma tehlikesi konusunda uyarılar ve haberler yapmıştık. Anıtlar Kurulu’nun kiliseye sahip çıkması için birçok başvuru yapan köylüler de uyarılarını dile getirmişti.
Son depremle kilisenin önündeki ikisi zaten önceden hasarlı gözüken üç kolonun da yıkığını tespit ettik. Ayrıca içeride bulunan kilisenin kümbetindeki taşarın da neredeyse tamamı yere inmiş durumda. Kilisenin doğu tarafında ayrı bir yapı olarak bulunan bir diğer yarım apsis  yapısının da yarım kalan tavanındaki taşlar köydeki binaların üstüne düşmüş. Kilisenin hemen yapışığında yapılan ve köylünün yerinin değiştirilmesi için başvuruda bulunduğu yeni camide ise kolonlar üstüne düşmesine rağmen herhangi bir hasar bulunmuyor.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s