Sosyal SoruNluluk


 

Küçükken Kurtuluş’ta bakkala ekmek, gazete ve süt almak için hep ben giderdim bakkala.
Hafta boyunca okula gitmeden gider köşedeki Mustafa bakkaldan gazeteyi ekmeği sütü alır sepete bırakırdım. Pazar sabahları hariç. Benim ekmek süt gazete işinden tatil ettiğim pazar günü görev babamındı.
Bu sabah çocuklarını bakkala ekmek ve gazete almaya gönderenler, çocukları geri geldiğinde şaşırmıştırlar herhalde. Zira Kaddafi’nin kanlı başı her gazetede manşetteydi. Çocuk bu gözlerini kapatıp yürüyecek değil ya. Gazete dediğin televizyon da değil ki kapatasın ya da çocuk kilidi koyasın.
Oldum olası zaten sansür işine karşımımdır çocuk olsun olmasın. Yazmasınlar arkadaş, koymasınlar o fotoğrafı. birkaç hafta önce ise bir kadın cinayetini kendince “görünür” ya da “ibretlik” kılmak için HaberTürk Gazetesi manşetine taşımıştı. o zaman Fatih Altaylı bir açıklama yapıp “kadın haklarına sahip çıkmaya” çalıştıklarını söylemişti.
Kaddafi ne kadar kötü bir lider olursa olsun şunu hatırlıyorum. Birkaç yıl önce BBC’de bir belgeselde kendisini 30 yıl önce Libya’nın kurtarıcısı olarak tanımlayan medya, şimdi sayfalarını reyting için onun kanıyla suluyor.
Hatırladığım kadarıyla Kaddafi 30 yıl önce ülkeye birlik bütünlük getirdiği için devlet başkanlığı koltuğuna oturması halk tarafından coşkuyla akrşılanmıştı. Aynı şekilde tüm liderleri istediği gibi gösterip düşman ya da dost ilan etme yetkisine sahip şu kapitalizm canavarının son kurbanı da Libya oldu bence.
Kaldı ki Kaddafiyi yakalayanların ellerine birkaç hafta önce Avrupa ve ABD’den verilmiş silahlar tutan çapulcular olduğunu anlamak için yayınlanan videoların birkaç saniyesine bakmak yeterli.
Kaddafi ya da diğer herhangi biri ne akdar kötü bir lider olursa olsun bu şekilde gazete manşetlerine taşınması onu şeytanlaştırmaktan çok çocukları etkileyerek yeni şeytanlar yaratmaya sebep oluyor.
Tüm gün Kaddafi’nin kanlı fotoğrafını dağıtan bir bakkal çırağı, ya da gazete almaya gelen bir çocuk düşünün. Siz olsaydınız nasıl davranırdınız. Gazeteye bakmadan eve girmişliğiniz var mıdır? Hayır. Eminim siz de gazeteyi anne babanızdan önce ilk kendinizin okuma fırsatını tepmemiş ve manşetlere şöyle bir bakmışsınızdır.
Birgün’den Başar Başaran’ın yazısında anlatmaya çalıştığı gibi siz de bir gün bir haber kanalında “altta akan bir yazı. Ölü sayısındaki bir küsürat olabilirsiniz” İşte çocukluğumuzda sabahları aldığımız o gazetelerin manşetleri bizi bugün insan hayatını küsürat sayan bir haletiruhiye’ye getirdi.
Her geçen gün daha fazla para aklamak için sosyal sorumluluk projeleri yaratan gazete ve televizyonlardan size bir Sosyal SoruNluluk örneği….

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s