Biz ajan olacaklar…


Ne komik bir başlık değil mi. Bu bize ve birçoklarımıza komik gelse de sınır görevlileri ve doğuda birçok kentte görev yapan emniyet ve istihbarat görevlileri için şakadan daha öte bir durum.
Ermenistan'a yaptığım son ziyaret sırasında sınırdan geçerken Ermenistan tarafındaki memur bir Türk pasaportuma bir Ermenistan pasaportuma bakıp kıl olmuş, sonra da bana ajan muamelesi yapma niyetiyle bugüne kadar hiç vurmadığı Ermenistan çıkış kaşesini türk pasaportuma vurmuştu. 
Aklı karışanlar için söyleyeyim iki ülkenin pasaportuna da sahip sieniz giriş çıkışlarınız girip çıktığınız ülkeye göre yapılır. Mesela Türkiyeden çıkarken Türk gümrük kapısı çıkışı Türk pasaportunuza Ermenistan'a girerken Ermenistan girişiniz Ermenistan pasaportunuza vurulur. Ama işte gümrük memurunun gıcıklığına denk gelirseniz tam tersi de olabilir. Bana da öyle oldu.
Türkiye pasaportuma bir çıkış vurdu Eremnistan gümrüğü. "Görsünler" diye. "Yahu" dedim "Türkiye gizli servisinin benim iki ülkenin paspaortuna da sahip olduğumu bilmediklerini mi zannediyorsunuz. Bu kaşeyi göstermekten mi korkacağım sandınız."
Biz bu inadımızla yılanların bile vize almadan geçtiği sınırlardan geçmeye devam ederken bir geçen hafta yıllardır Türkiye'yi Anadolu'yu baştan başa kat eden Digran Yegavyan'ın son Diyarbakır gezisi sırasında gözaltına alınarak sorgulandığı haberi gazetelerde boy gösterdi.
Hem de alışılagelmiş en aleni şekilde ismi ve pasportunun ilk sayfası fotorğafıyla afişe edilerek. Türkiye'de gazetelerin bunları yapmasına alıştık. 
Bilmeden, kaynak araştırmadan basılan bu haber Digran'ı resmen hedef gösteriyor ve "ajan" damgası vuruyordu. PKK ile görüşmelere katılmış gibi gösteriyordu. Ki bu haberi yapan gazetelerin köşeyazarları ve habercileri arasında bugüne kadar PKK yetkilileri ile görüşmeyen kalmamıştır.
İşte böyle bir ortamda zor zar yıllardan beri ördüğümüz diyalog ağları sayesinde yeni yeni Türkiye'ye gelip temaslarda bulunan diasporalı Ermeni dostlarımzıın bu şekilde görülmesi atılan adımların geri alınmasına da sebep olaiblir. Bu bugünkü hükümet için hiçbir kayıp yaratmayacak bunu gördük anladık. Recep Tayyip ERdoğan hükümeti Türkiye Ermenistan ilişkileri konusunda bugüne kadar en olumlu  adımları atmış gibi gözükse de ne yazık ki halen Türkiye'nin Ermenilerle ilgili geçmişini temizlemesi konusuna çok uzak. Böyle de duracağa benziyor.
Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin Ermenistan'ı ziyaret edip önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerde Fransa'daki 800 bin Ermeniden oy alabilmek için yaptığı yalakalıkları görüp ardından Türkiye'de 'kendi iç siyasetine oynuyorsun' mesajları vermesi sırasında RTE'nin aslında Ermenistan Azerbaycan ilişkileri konusunda hangi siysete oynadığını hatırlatmak gerek. 
Ayrıca Recep Tayyip Erdoğan'ın grup toplantısında sarf ettiği "Devlet adamlığı ünvanını taşımak gelecek seçimleri değil, gelecek nesilleri düşünerek hareket etmeyi gerektirir" sözleri çok hoşuma gitti. 
Aynısını kendisine yine hatırlatmak gerek. 

100 bin Ermeniyi "sözde" sınır dışı ederken,
Vakıf Mallarının iadesini kolaylaştırıyormuş gibi gözüküp zorlaştırırken
Bu ülkenin geçmişinde olanları inkar ederken
Türkiye ile Ermenistan arasındaki kapıyı kapalı tutarken
Diyarbakır'ı Van'ı, Kürtleri görmezden gelirken
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s