Müdahiliz…


Kafes Operasyon davasının ilk duruşması 15 Haziran Salı günü başladı. Agos’un müdahil olma talebi de oy çokluğuyla onaylandı. Davanın bundan sonraki seyrini hep beraber izleyeceğiz.

Bu yazıda sözüm, Agos’un bugüne dek, kendisinin doğrudan hedefi olduğu davalara müdahil olmak istemesine karşı duranlara. “Asıl tehdit altında olan Agos değil, okurlarıdır” diyenlere ve bu savla hakkımızı savunmamızı engellemek isteyenlere.

Kafes duruşmasında yine Agos’un davaya müdahil olmasını istemeyenler oldu. Bu durum, ülkede Ermenilerin ve tüm ezilenlerin, seslerini kısıp, kendileriyle ilgili dönen tüm dolapları sadece televizyondan takip etmelerini isteyen zihniyetin eseri.

Bakınız, tutuklu sanık Deniz Piyade Kurmay Albay Erakyol, Ermenilere eylem yapacakları iddiasını reddetmiş ve evinin başköşesinde duran, bir Ermeni ressamın yaptığı resmi, Ermenilere bir şey yapmayacaklarının kanıtı olarak göstermiş. (Habertürk, 16 Haziran 2010)

Bir Ermeni ressamın eserini duvarına asıp “İşte bu topraklarda bu insanlar da vardı” demek, bugün aslında ‘müzelik’ hale getirilen, ‘bir süs eşyası’ şeklinde konumlandırılan Türkiye Ermeni toplumunun, bazıları tarafından nasıl görüldüğünü de anlatıyor bize.

Ve tabii Agos’un bu davaya müdahil olmasını istemeyenler diğerleri…

Agos’un yazarlarının, çalışanlarının ve bazı okurlarının fişlendiği Kafes iddianamesine müdahillik talebimizi engellemek isteyenlerin mantığını anlamanın bir yolu yok. Zira bu kişiler, Türkiye’deki değişimi anlamadıkları için ‘sanık’ sandalyesinde.

Türkiye değişiyor, daha açık bir toplum olmanın yolunu arayan çok sayıda insan var, ama onlar hâlâ ezilenlerin seslerini çıkarmamalarını isteyen zihniyetten medet umuyor. Onlar, Agos’un davaya müdahil olmasına da karşı çıkıyor elbette. Ailenizin tehdit edildiği bir ortamda, “Onlar aileni tehdit ediyor, sana ne!” diyenlere ne denilebilir? Böyle bir ahlak anlayışı olabilir mi?

Çoğunluk böyle düşündüğü müddetçe, Türkiye adalet arayışında küçük adımlarla tatmin olmaya mahkûm olacak. Agos’un bu davaya müdahilliği bile olumlu bir gelişme ya da açılım olarak görülecektir. Oysa bu bizim en doğal hakkımız. Aynı şey, tüm kadromuz, yazarlarımız, ve hatta tüm okurlarımız için geçerli. Hukuk artık adil olmak zorunda. Demokrasi aksini kabul etmeyecektir; biz de etmeyeceğiz.

Bu yüzden davaya müdahiliz.

Agos’un müdahilliğine karşı çıkan Türkçesi yeterli herkese, iddianamenin eklerinde yer alan Levent Bektaş ve Fatma Cengiz’in hazırladığı iddia edilen plan ve listeleri bir daha okumalarını tavsiye ederim. Sayın sanık avukatlarının şu sıralar okumaları gereken çok belge olabilir, ancak ileride daha çok insanın müdahillik talebinde bulunabileceğini görecekler. Raporu dikkatli okurlarsa, en azından insanların davaya neden müdahil olduklarıyla ilgili meraklarını gidermiş olurlar.

 

 Agos , 18 Haziran 2010

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s