Gayrımüslim adaylara ne oldu?


Adaylar belirlendi, listeler açıklandı, karnaval başladı… “E bu dönem beklenen gayrımüslim adaylar neredeler?” diye soruyorsunuz değil mi?

Ne demiştik: Samimiyet. Bir de fantezi…

Mardin BDP’den, bağımsız olarak Erol Dora, bir de İstanbul HAS Parti’den numunelik Polonezköy muhtarı Antoni Vilkoşevski var. Yeter, fazla bile?!

Peki ne oldu bu aday adaylarına…

Ben birkaç tahminde bulunayım.
Öncelikle birileri seçim hazırlık döneminin 24 Nisan’ı kapsadığını ve Ermeni bir adayla alanlara çıkmanın kazançtan çok zarar vereceğini idrak etti. Ayrıca gayrımüslim bir adayın kazandıracağı imajın o kadar da fazla olmadığını anladı.

Ha bir de bağımsız sol diye geçinen ve gayrimüslim adayı destekleyecek olanlar, asıl kendileri adaylığa soyunup; AKP ve CHP de göz kırpınca, işte böyle oldu…

Şimdi rahat rahat! “renkli” meclise doğru gidilebilir. Umarım bu yeni ‘renkler’ Ufuk Uras’ın kravat atması ile son bulan vekilliği gibi solmazlar.

Ancak bu seçim öncesi dönemi, iyi bir deneyim de oldu. Anladık ki siyasete atılmaya hevesli olduça gayrimüslim var. Ancak ilk temsiliyet kimin olacak diye hızlı karar verip yanlımaya gerek yok. Geç olsun güç olmasın diyerek, eğer gerçekten bir sonraki meclise bu ülkenin %0.01’ini temsil edecek bir gayrmüslim sokmak istiyorsak şimdiden kolları sıvamak gerekir.

Bunca yıl sonra meclise girecek ilk gayrimuslim milletvekilinin o kadar büyük bir yükü olacaktır ki, bunları göğüsleyebilmesi için ya seçimden önce uzun bir süre siyaset yapmış olması ve etrafındaki tüm yapışkan ve değişken yapıları görebilmesi gerekiyor. Ya da kendiliğinden öyle özel bir kişi olması gerekiyor ki kimse kendisinin kimliğinden faydalanabilmek için yanına bile yaklaşamasın.

Zira, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kapısından içeri girdikten sonra her ne kadar da “ben de insanım, hata yapabilirim” dese de elli küsür yıl sonra seçilecek bir gayrımüslimin mecliste tökezlemesi, “bu görüşler kişisel kanaatimdir” gibi cümlelerle geçiştirilemeyecek ve “topu taca atması” imkansız kılınacak. O artık toplumun bir kesimin (azınlıkların)temsilcisi olacak. Zaten Meclis dediğimiz şey de bu değil mi.

Seçilmişlerin temsiliyeti.

İyi de şimdiye bakalım, seçileMEmişlerin, seçileMEyenlerin temsiliyetini nasıl sağlayacağız.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s