Gayrimüslim siyaset – 1


Birkaç haftadır kulislerde dolaşıyor. Hayko Bağdat ile birlikte bir komisyonun Ankara’ya BDP’ye gidip önümüzdeki seçimlerde Ermeni bir milletvekili adayının desteklenmesi konusunda yaptığı görüşmenin ardından medya ve ortalık karıştı.

Aynı zamanda bunu bir imaj düzeltme operasyonu olarak da kullanacak olan birçok siyasi parti haberin yayınlanmasının ardından kendilerinin de gayrimüslim adaylarla ilgilendiği yönünde açıklamalar yaptılar.

Söylenilenlere göre BDP, Hayko Bağdat ile. AKP Melkon Karaköse, Bedros Şirinoğlu, Markar Esayan ve Tatyos Bebek ile. CHP Arev Cebeci ve MHP de Keğam Garabetyan ile görüşüyormuş.

Ermenilerle ilgili söylemlerin ve çalışmaların giderek arttığı son birkaç yıldan sonra önümüzdeki Haziran ayında yapılacak milletvekilliği seçimlerinde bir Ermeni adayın ortaya çıkması zaten konjektürel olarak muhtemel gözüküyordu.

Ancak milletvekilliği ve siyaset konusunda son 9 aydır dönen gizli (ne kadar gizli ise) kulislerde konuşulan isimlerin kimler olacağı konusunda bir uzlaşma sağlanmadığından açıklama geç geldi.

Bu eleştirilerimi bir sonraki yazıma bırakıp ismi geçen şahıslarla ilgili biraz bilgi vermek niyetindeyim sizlere. Amaç kimseyi fişlemek değil kendimce otobiyografik bilgilerden kaçınarak aday gösterilenlerin genel bir profilini çıkarmak.

Hayko Bağdat Yaşam Radyo ilk açıldığında Ermenilerle ilgili ilk programları yapan kişi. Bir Ermeni ve 19 Ocak’tan sonra siyaset ve sivil toplum alanlarında oldukça aktif çalışmalar yaptı. Sempozyumlara katıldı konferanslarda Ermenilerin ruh haliyle ilgili konuştu. Dili halka yakın ve gerektiğinde de yeterince sivri olabilecek biri.

AKP’nin görüştüğü Melkon Karaköse ise Ermeni toplumunda uzun yıllar vakıf yöneticisi olarak görev yapmış. Toplumsal sorunlar konusunda sıkışıklık yaşandığında hem Patrikhane’de hem sivil hayatta aktif görev almasını bilmiş bir hayırsever. Karaköse belediye seçimlerinde de AKP’den aday olmuş ancak meclise girememişti.

Bedros Şirinoğlu ise Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi’nin vakıf başkanı. Aynı zamanda da Vakıflararası Dayanışma ve İletişim Platformu’nun başkanlığını yapan Şirinoğlu geçtiğimiz aylarda Başbakanla görüşmesi sonrasında kendisini Cemaat Başkanı olarak tanıtım tanıtmadığı konusunda Ermeni toplumu içerisinde polemiklere neden olmuştu. Şirinoğlu’nun İstanbul’da birçok Ermeni vakfının hayratında ve hayatta kalmasına yardımcı olduğu bir gerçek. Ermeni toplumunun em büyük ekonomik destekçilerinden.

Tatyos Bebek, eski ÖDP’lidir. Tatyos Bebek’in AKP’nin görüşme listesine nasıl girdiği konusunda bilgim olmamasına karşın söyleyebileceğim odur ki Bebek ÖDP’den 2. bölge 2. sıra milletvekili adayı olmuştu. Kendisi 1961’den sonra meclise girmek konusunda aktif siyaset yapan ilk kişi. Dişçi ve halen aktif olarak siyasetle uğraşıyor.

Bir dönem Agos’ta da yazan şimdi Taraf Gazetesi yazarı Markar Esayan da AKP kulislerinde geçen isimlerden.

Arev Cebeci, Ermenilerin İstanbul’da en yoğun yaşadıkları bölgelerden biri olan Yeşilköy ve Bakırköy’deki derneklerde oldukça aktif rol alan ve aynı zamanda Ateş Ünal Erzen döneminde CHP gençlik kollarına katılarak siyasete başlayan Cebeci bu bölgede Ermeni adaylar arasında güçlü bir figür olabilir.

MHP’li Keğam Garabetyan için ise diyecek sözüm yok. Bir Ermeni’nin AKP ve CHP’den milletvekili adayı olması zaten bir ölçüde bana garip geliyor. Ancak MHP’den milletvekili olması bence kabul edilemezdi. Kimin milliyetçisi olduğunu kendi biliyor mudur acaba? Yıllardır MHP ile ismi birlikte geçen Garabetyan, açıklamalarıyla hem Türkiye Ermenilerini hem diaspora Ermenilerini titretip (korkudan değil sinirden) bizleri düşündüren bir isim. Hükümetin karar verdiği gibi 24 Nisan anma etkinliklerine katılınıp Türk tezlerinin savunuculuğu yapılacak ise adres belli.

Tüm bu isimlerin yanına yenileri eklenecek elbet. Ermeniler bu seçimlerde en revaçta malzeme olacaklar. Ermeni toplumunun oy potansiyeli çok az olsa da önümüzdeki seçimlerde bugüne kadar bizleri “müzelik” olarak gören partileri bu kez bizleri vitrinlerde ön sıralara koyabilirler.

Ama samimiyet iki taraf için de geçerli olacaktır. Acaba bu partiler bizleri aday göstermekte samimiler mi?

Ya da tersten de soralım. Acaba biz Ermeniler gerçekten siyaset yapmak konusunda samimi miyiz?

 

“Gayrimüslim siyaset” birkaç hafta devam edecek…

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s