Ölüsünden para kazanmak !#?


Birkaç farklı açıdan “ucubeler” şehrine dönüşen Kars’ta ilginç şeyler oluyor. Bir yandan belediye insanlık heykelini yıkmak isterken öte yandan geçtiğimiz yıl kültür bakan yardımcısının ünlü Ermeni şair Yeğişe Çarents’in evinde anma töreni düzenlediği söyleniyor.

Benim aylar önce yazdığım Yeğişe Çarents’in evinin değerinin bir günde 250 bin TL’ye çıkması da bu “ucubeler” şehrinde yeni bir “ucubelik” örneği.

18 Şubat 2011 Cuma tarihinde ajanslara geçilen bir haberde, Çarents’in evinin değerinin 250 bin TL olarak belirlendiği söyleniyor.

Ermeni bir işadamı Akhtamar Adası’ndaki Surp Haç Kilisesi’nde bu yıl yapılan ayine katıldıktan sonra Kars Merkez Sukapı Mahallesi’nde bulunan ve harabeye dönmüş olan ünlü Ermeni Şair Yeğişe Çarents’in 1897 yılında doğduğu evi alarak, müze yapmak ister. Tam da bu sırada sorgu sual evi bulmaya çalışırken esnaf da uyanır. E gündem o zaman zaten Ermeniler. Hemen Akhtamar ayininin ardından da MHP lideri Kars’a giderek Ermenilerin ilk başkenti Ani’de namaz da kılmış. Kars’ın hem karizması hem popülaritesi tavanda.

Evin sahibi evin değerli bir yer olduğunu anlayınca bir yıl önce anında 20 bin TL’ye kökten tapuyu vermeye hazırken, bir günde, 19 Eylül 2011, rayiç bedeli 250 bin TL’ye çıkarıyor.

İşin ilginci bu hafta çıkan haberlerde geçtiğimiz yıl Türkiye’ye gelen Ermenistan Kültür Bakan Yardımcısı’nın, Kars’ı da ziyaret ederek Ermeni şair ve yazarın doğduğu evde anma töreni düzenlediği yazılı.

Türkiye’de bazı şehirlerimizin isimlerine eklendiği kadar Gazi, Şanlı ve kahraman olmadığını, ve aslında çoğu şehrin düşmandan KURTARILMADIĞINI yeni yeni öğrendiğimiz, “Kurtuluş” savaşının ülkeyi kimden“kurtar”dığını tartıştığımız şu günlerde Ermenistan kültür bakan yardımcısının Kars’a gidip de bir Ermeni şairin evinde anma yapması sizce de haber olmaz mıydı? Ya yapılmadı böyle bir anma, ya da siyasi gerekçelerle sessiz sedasız yapıldı.

Haberde şairin “1915 yıllarında Osmanlıya karşı ayaklanan güçler arasında yer aldığı da” söyleniyor.

Önceden belki restore edilip bir Çarents Ev Müzesi olarak kullanılabilir belki ama şimdi hiçbir Ermenistanlının parası yetmez artık o binayı alıp restore etmeye. Ama ne de güzel olurdu hani Kars’ta bir “Çarents Dun Tankaran” (Ev müze).

Daha bu konuda diyecek çok şey var. Yazmakla elimiz yorulmaz ama siz okumakla sıkılabilirsiniz diye kısa kesiyorum.

Ama şu cümlelerimin her biri özetidir sürülenlerin ve kıyılanların tarihinin.

Önce sürerler seni memleketten…
Sonra el koyar işletirler malını mülkünü…
Sonra da anlarlar ki kendileri işletemiyorlar mülkünü geri satmaya kalkarlar…

Para verirsin için acıya acıya, almazlar…

Sonra gün gelir rayiç bedelini yükseltirler, aslında sana ait olan evin…
Aslında bu rayiç bedelin yükseltilmesi bile, gazetelerde küfrettiğin Ermenilerin yaşadığı, elini sürdüğü şu topraklara ironik bir şekilde değer vermendir sevgili Karslı.

İşte bu yüzdendir ki Ermenilerin katastrofisi düzelmez. Düzelemez. Sana güvenemez… Çünkü kendin kendi toprağında doğan adama değer vermeden dışarıdan para verip değer vermeni sağlamak samimi değildir. O evin, toprağın gün gelip yine elimizden alınacağını, yine gideceğini düşündürür bizlere…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s