DDK Mısır’a da el atsın…


Mısır’da halk isyanda ve devrim yolunda. Siz bu yazıyı okurken belki de devrim yapıyor olacak bir halk…
Bir yandan meşhur “ucube” heykelimiz için yıkım kararı çıktı. Heykelin sahibi Mehmet Aksoy “Gerekirse Kars’a gider heykelimin önünde dururum” dedi.
Öte yandan Devlet Denetleme Kurulu (DDK) nihayet ama nihayet Hrant Dink Cinayeti davasına da el atmaya karar verdi.

Bu hafta yazacak o kadar şey var ki. Neresinden tutmalı bilemedim başta. Sonra baktım dolu dolu günler yaşıyoruz. Ve aslında yaşanan her şey birbiriyle bir o kadar da ilişkili işte. Ne ilginç değil mi bir yanda Ortadoğu’nun bir ucunda Mısır’da insanlar 30 yıllık bir diktatörlüğün heykellerini devirip “devrim” yapmaya çalışırken Türkiye’de hükümet kendi diktiği değil de halkın diktiği heykeli devirmeye çalışıyor.
“Türkiye’de devlet kendi devrimini yapıyor herhalde” diye düşünmek geliyor içimden.

Sonra bakıyorum devrim gibi bir karar veriliyor Devlet Denetleme Kurulu’nun Hrant Dink davasını ele alması. Kimse kötülemek istemiyor durumu. Zira yeni bir süreç başlayabilir DDK’nın işin içine girmesiyle. Olaya taraf olarak ben artık “her zaman umutlu konuşalım ki umduğumuzu bulma ihtimalini göz ardı etmeyelim” şeklindeki yapılan edebiyattan sıkıldığımı fark ettim.
Evet herşeyden umutlu olmak gerekir. Ama gerçekleri görmezden gelerek umudu gerçek yerine koymak artık “polyannacılık” oynamaya benziyor.

Mısır’da insanlar devrim yapmaya çalışırken bir liderleri olmaz ise devrimin çok uzak bir nokta olduğunu görüyorlar. Bir yandan uluslararası kamuoyu sürekli “Mübarek halkını dinle” mesajları verirken “diktatörlüğünü sonlandır” demiyor dikkat edin. İşte bu gerçekleri de göz önünde bulundurup hareket ediyorlar.  Aynı şeyi biz yapacak olursak hemen soralım DDK bugüne kadar neyi ve hangi olayı çözmüş, spekülasyon yaratmak dışında neye yarayabilmiş araştırmaları.

Ben söyleyeyim. DDK’nın bundan önceki dosyası BBP’nin başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun geçirdiği helikopter kazasıydı. Ve ne olduğunu hep beraber gördük. KOCA BİR HİÇ.

Devlet Denetleme Kurulu’nun Cumhurbaşkanı’na bağlı olduğunu hatırlatmakta yarar var. Şu soruyu da hemen arkasına eklemek gerek bu hatırlatmanın.
Cumhurbaşkanı DDK’yı harekete geçirmek için neden 4 yıl bekledi. AİHM’nin kararı mı sadece Abdullah Gül’ü mahcup eden?

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı’nın mahcubiyetinden doğan bu araştırmanın kurumun zihinsel gücüne ve bürokratik işlevselliğine nasıl etki ettiğini anlamak mümkün değil. Neden mi?
Muhsin Yazıcıoğlu’nun geçirdiği helikopter kazası bir kaza olarak kayıtlara geçti, yani aslında araştırmadan beklenilen sonuç bunun bir cinayet olup olmadığı idi.
Hrant Dink cinayeti ise İstanbul’un göbeğinde “cinayet”  olgusu kesin ve keskin bir durum. Suç ve suçlular belli, ortada. Hem de cinayet, tarih olarak da helikopter kazasından önce.
Yani aslında Cumhurbaşkanı’nın DDK adımını atmasının mantığında tarihsel ve olayların önemi, hukuki ehemmiyetinin bir değeri yok.
Cumhurbaşkanı’nın tamamen keyfi kederine bağlı.
İşte bunları düşünürken ne yazık ki yine “samimiyet” diyesim geliyor. Bu samimiyetin eksikliğini gördüğüm her noktada da yine çözümü çok uzak görüyorum.

Mısır’da dün 2 milyon kişi meydanlardayken bir lider, “Haydi meclise” deseydi, ki illa bir şeyin başkanı olması gerekmiyordu, böyle durumlar kendi doğal liderini yaratmalıdır.
Sanırım o zaman Mısır’da devrim olurdu. Şimdi gücümüz daha az. Morallerimiz ve “umut” dolu enerjimiz onlarla. Umarım devrime giden yolu buluruz.

Aynı şekilde umarım DDK bir şeyleri değiştirir.

Yazıyı http://www.demokrathaber.net/ddk-misira-da-el-atsin-makale,272.html adresinden de okuyabilirsiniz…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s