Tecavüz | Agos 21 Ocak 2011


Anadolu Ajansı haberi geçiyor. “Ermeni gelinden, 6 yıl sonra evet geldi”. Aha dedim işte bir Türkiye klasiği. Alman gelin, Fransız gelin derken nihayet Ermeni gelinler de haber olmaya başladı. Sebep de ortada. Bir ay önce Soney ve Zekerya’nın, Soney’in ağabeyi tarafından öldürülmesi üzerine Türklerin böyle durumları hoş gördüğü hatta gelinlerini bağırlarına bastığının bir göstergesi olmalı ki Türkiye’nin misafirperverliğine laf gelmesin.

Hermine Dalmazyan ile Muhammet Ali Şimşek’in düğünlerinin haberini izliyoruz tüm haber kanallarında. Eşini 6 yıl önce kaybeden ve 6 yıl önce de Hermine’ye aşık Muhammet’in, kaymakamın da yardımlarıyla gerçekleştirdiği Of’taki düğünden görüntüler izliyoruz. Kız kardeşini ziyarete geldiğine tanıştığı adama ilk görüşte aşık olan Hermine 6 yıl sonra Of kaymakamının araya girmesiyle normalde Ermenistan vatandaşlarına çıkarılan tüm o bürokratik zorlukları aşarak sevdiği ile evlenebiliyor. Bir gazeteci olarak asıl haberin olduğu yerleri; Muhammet’in karısının nasıl vefat ettiği ve vefat ederken aynı yıl nasıl boşandıkları, aynı yıl nasıl Hermine’ye aşık olduğunu sorgulamıyorum bile sunulan görüntülerde. Çünkü ajanstan geçilen haberde yok. Genelde olmaz da zaten.

Bekliyorum. Bekliyorum. Bekliyorum.
“Ne zaman diyecek? ne zaman diyecek?” diye.

Neyi mi?
Tabi ki Hermine’nin Müslüman da olduğunu ve çok güzel kuran okuduğunu, Türkçe konuştuğunu ve benzeri şeyleri…

Bu bir gelenektir. Türk olmayan bir gelin haberi yapılıyorsa eğer mutlaka Müslüman olmalıdır. Olmadan haber de olamazsınız zira bu ülkede.

Aha, işte dedi: “Hermine kendi isteğiyle Müslüman olup, Karadeniz şivesiyle çok iyi Türkçe de konuşuyor. Hermine’nin annesi de ondan etkilenip Müslüman oldu.”
Demeyeydi şaşardım zaten…

Fark yok. Bu haberin nasıl bu kadar denk geldiğini tahmin edemiyorum. Aslında ediyorum da söylemek zül geliyor. Hepiniz anladınız zaten.

Yıllar önce Batman’ın son Ermeni’si, köyünde vefat ettiğinde haberler yine aynıydı: “Son nefesinde Müslüman oldu”

Oysa ki İsa Demirci çok önceleri köyünün halkını korumak amacıyla Müslüman olmuştu ki köyünün sorunlarını dinletebilsin. Yani anlayacağınız İsa dedenin Müslümanlığının kabul görmesi için ancak ölmesi gerekiyordu, o da olunca tamam oldu.

Hermine de Müslüman olunca nikâhı kıyıldı nedense.
Bu durumları farklı algılayabilirsiniz. Ama benden size söylemesi bu ülkenin Ermenisi de Türkü de aynı. Hiiiiiççççç misafirperverliğinin arkasına sığınmasın kimse. Yeri geldiğinde birbirine sevenlere nasıl acılar çektirdiği ortadadır bu toprakların.

Bu topraklar Siyamanto ile Khaçezare’nin. Akhtamar ile Türk sevgilisinin ve daha nicelerinin gözyaşlarıyla sulandı. Şimdi sadece bir münferit olumlu vaka ile kendi tarihinizden kurtulabileceğinizi mi sanıyorsunuz… Yok öyle yağma…

Bir düşünelim o zaman…

Neden hep gelinler Ermeni’dir. Neden Erkekler Ermeni değildir bu ülkede efsanelerden haberlere çıkan çiftlere kadar.

Ermeni anneannesinden bahsedenlerin hoşgörü temellerinde nasıl birbirleriyle anlaştıklarını, Ermeni ninelerinin ne kadar sessiz ve duygusal olduğunu anlatmaları bazen zoruma gidiyor.

Bu hoşgörülü ve tarihi ile yüzleşmeye çalışan insanların “hoşgörü”lerine sığınarak İki çift söz o zaman düşünmek için;

O anneanneler kendi istekleri ile mi evlendirildiler o Kürt veya Türk ailelerle…

O anneanneler kendi istekleriyle mi evlatlık alındılar o Kürt ve Türk ailelere…

Cevap can yakıyor değil mi?
Çünkü o anneannelerin kendi istekleri ile evlendirilmediğini söyleyebilmek istiyor “hoşgörülü” yanınız. Ama o zaman sizler bir yerde zorla evlendirilmiş ve tecavüze uğramış bir anneannenin torunları olacaksınız…

“Hoşgörülü” insanlarımıza not: Acı verdiğim için özür dilerim

Reklamlar

Tecavüz | Agos 21 Ocak 2011” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s